Pomoć za školovanje djece u Africi

Autor: Marina Kostanić Dabo, 14. 3. 2017.

Naša škola sudjelovala je u Akciji "15 seoskih škola u misiji Njoko i Navinda".

U studenom 2016. godine  misionar vlč. Boris Dabo uputio nam je sljedeće pismo:

"Više od 1500 djece u 15 „Community Schools“ ne zna hoće li u 2017 moći nastaviti školu. Zavisi o nama. Da bi svaka škola funkcionirala potrebno joj je minimum od 5,000 kuna na godinu. To je honorar učitelju.
Do sada smo to mogli podmiriti zahvaljujući velikodušnom darovatelju iz HR. Sad je taj izvor presušio.
Pet tisuća kuna na godinu omogućava rad jedne škole a imamo ih 15.
Što ćemo? Zatvoriti škole? Ne daj Bože!
Javite nam se ako vas je ovo izazvalo!"

U Adventu naši vjeroučitelji Ivanka Peranić i Dragan Baričević organizirali su tombolu kako bi se prikupila sredstva za nastavak rada 15 seoskih škola u misiji Njoko i Nivinda gdje vlč. Boris djeluje. Odaziv učenika i učitelja bio je odličan. Svi su učenici najprije darovali neki predmet (bilježnicu, knjigu, igračku, slatkiše...), a zatim sudjelovali u tomboli. Prikupili smo 4300,00 kuna što je gotovo dovoljno za nastavak rada jedne škole.

Na svom Facebook profilu vlč. Boris objavio je vijest o uspjehu Akcije i zahvalio svim sudionicima. Evo što je napisao:

Adventska "Akcija 15 seoskih škola u misiji Njoko i Nawinda“ je uspješno privedena kraju. Do konca veljače sve su škole ponovno u toku a njihovi učitelji nastavljaju radom kao upravitelji i vjeroučitelji.
Odaziv je bio dobar i ohrabrujući tako da će djelomično preostati novca i za slijedeću godinu.
Evo liste darovatelja prema datumu pošiljke:

Dec-16 STJEPAN LONCAR – župa Brela kod Makarske - sve škole
Dec-16 ŠIME PERANIĆ - jedna škola
Dec-16 PETAR STRPIĆ - doprinos
Jan-16 ŽUPA KORNIĆ - jedna škola
Jan-17 TOMISLAV DEBELIĆ - jedna škola
Jan-17 ŠKOLA NOVALJA - doprinos
Jan-17 O.Š. MALI LOŠINJ - doprinos
Jan-17 ŽARKO ORLIĆ - doprinos
Jan-17 Katica Fabijanić - doprinos

Posebna je donacija stigla iz Misijskog ureda – Zagreb
Evo imena škola:
Katonto, Misika, Mboma, Kaponi, Njoko Malomo, Njoko, Mandila, Simatapa, Kasu, Katongo, Mutwa, Sitanga Manyanga, Liyoyelo, Walawala, Maziba.
Budući da je novaca stiglo više nego što je nužno da škola uopće radi, moći ćemo pomoći nekima da nabave školske ploče, krede i nešto školskih udžbenika.
Napominjem da se u svakoj od ovih škola poučava katekizam za onu djecu koja se prijave a prijavljuje se većina. Neki od učitelja su zaduženi da u svojem selu okupe i osnuju crkvenu zajednicu jer je do sada nije bilo a drugi da budu animatori u postojećim zajednicama. Svi su učitelji prošli trogodišnji tečaj za animatore.

Ako neki od gornjih darovatelja ili možda netko drugi, želi posebno pomoći nekoj od spomenutih škola kao na primjer: bilježnice, knjige, školske klupe ili slično, neka nam se jave pa ćemo s njima biti u vezi.
Srdačno zahvaljujem svim sudionicima u ovoj akciji i molim da ih Gospodin i dalje nadahnjuje na dobro.
Don Boris Dabo
Misionar - Zambija"