Pomozimo otvaranje malih seoskih škola u Africi

Autor: Unknown , 4. 12. 2017.

Program malih seoskih škola

Dobivamo sve više zamolbi za otvaranje i uzdržavanje malih seoskih škola – Community Schools. To su male seoske škole koje država odobrava ali ih ne pomaže. Stanovnici sela sami moraju sagraditi učione i plaćati učitelja. Na žalost, to često ne funkcionira pa djeca ostaju nepismena. Misija tu situaciju vidi kao izazov u smislu vjere i prosvjete.

Prva takva škola koju smo otvorili je bila u selu Simatapa, 2010. Od tada smo još otvorili ili podržali škole u Mandila, Katonto i sad je u procesu otvaranja u selu Sansa. Ovih dana smo primili zamolbe za otvaranje još tri škole, ukupno su do sada tri škole koje rade i imaju svoje učitelje koje im je misija dala.

Na čekanju su još tri škole da im dadnemo učitelja i time omogućimo rad.

Dakle, tri škole s četiri učitelja su već u akciji a još barem tri škole čekaju da im to omogućimo.

Svaka od tih škola počinje s prvim razredom a svake godine se upisuje novi prvi razred tako da se svake godine škola povećava za jedan razred.

Koji je izazov za misiju?

Nastojimo da im dadnemo učitelja i osnovne školske potrepštine kao bilježnice, klupe, ploče… Najprije trebamo osposobiti učitelja. Za to imamo tri godine program osposobljavanja animatora – učitelja. Kad vidimo da jedan od mladih animatora već može početi raditi, odmah ga šaljemo s time da tri puta na godinu ima doći na pouke dok ne dobije svjedodžbu animatora učitelja. Budući da je učitelj u isto vrijeme i animator, on (ili ona) je misionar u selu u koje je poslan. Okuplja ljude na molitvu i poučava ih vjeronauk.

Ovaj program ima dvostruku vrijednost: Opismenjavanje i edukacija te evangelizacija. Zato ovom programu nastojimo pokloniti dosta pažnje a to znači, zainteresirati i prijatelje naše misije da ovaj program pomognu.

Kako im omogućiti školu?

Uzdržavanje svakog učitelja košta 1000 eura na godinu. Ovo je samo doprinos jer roditelji djece također imaju zadatak da pomažu učitelja tako da mu dadnu određeni broj vreća kukuruza na godinu. Učitelju Siabenzo Siakanono  u selu Malo kod Nawinde su na primjer ljudi obećali dati 12 vreća od 50kg kukuruza na godinu no to nisu uspjeli jer je ove godine glad, ljudi nisu imali ni za sebe, pa zato ni škola ove godine nije radila. Sad smo mi tog mladog učitelja poslali na učiteljsku praksu, prijavio se je i za animatora te, ako dobijemo pomoć, poslat ćemo ga polovicom godine da otvori tu školu koja, kako čujem, broji 132 učenika. Bez učitelj, naravno, nema škole a nema ni evangelizacije u tom selu.

Dakle, pojedinac ili grupa sa 1000 eura na godinu može otvoriti jednu školu i uzdržavati ju kroz cijelu jednu godinu! Za uzvrat će dobiti slike te škole i povremeni izvještaj o radu.

Može li vaša župa ili vaša molitvena zajednica otvoriti jednu školu ove godine?

Dragi roditelji,

ovaj dopis stoji na web stranicama našeg misionara Borisa Dabo u Zambiji. Naša Škola lani je sudjelovala u ovaj akciji i skupila gotovo 5000 kn za jednu školu. I ove godine ćemo organizirati Tombolu poslije blagdana sv. Nikole. Do tada djeca, ako žele, mogu donijeti neku svoju stvar ili više toga (slatkiša, grickalica, školskog pribora, knjiga, slikovnica, suvenira, ukrasnih predmeta, kozmetike, bižuterije...) Te stvari ćemo mi u školi zamotati i staviti na izvlačenju u igri Tombola. Djeca se tako uče odricanju nečega svoga i darivanju. Osim što će nešto dati dijete ima šansu i nešto dobiti. Svaki broj u Tomboli biti će dobitni. Sudjelovat će djeca od 1. do 8. razreda. Ono što dijete donese neka bude na radost svoj djeci od najmanjih do najstarijih. Tombola će koštati 10 kn i 20 kn (ovisno o vrijednosti i količini u jednom broju). Hvala na sudjelovanju.

Vjeroučitelji:

vlč. Ivan, Dragan i Ivanka