Mahnićevo 2013.

Autor: Dejan Tauzer, 14. 4. 2013.

Učenici petih, šestih i sedmih razreda naše škole u subotu, 13. travnja hodočastili na grob biskupa Mahnića u krčku katedralu.

Jedanaesti put zaredom, u subotu 13. travnja održano je u organizaciji Katehetskog ureda Krčke biskupije hodočašće djece Krčke biskupije viših razreda osnovne škole na grob biskupa Mahnića u krčku katedralu. Geslo svih susreta je „Svijetli trag biskupa Antuna Mahnića“, a svake se godine daje određeni naglasak. Budući je ova proglašena Godinom vjere, misao vodilja je „Baština naše vjere“.

U organizaciji župa Novalja i Lun na ovo hodočašće otišli su naši đaci petih, šestih i sedmih razreda pod vodstvom vjeroučitelja Ivanke Peranić i Dragana Baričevića.

Hodočašće je započelo u 10 sati okupljanjem u katedrali. Uslijedio je prigodni program kojeg su vodili vjeroučiteljica iz Krka Mirjana Žužić i vjeroučenici Laura i Viktor. Pojedini predstavnici župa dolazili su i predstavljali kultuno i vjersko blago svoga kraja. Našu župu predstavljala je Marija Škunca, učenica 5.b razreda. Uz nju su još bili Antonio Šanko, učenik 5.a razreda i Kayla Peran, učenica 5.b razreda. Ovo dvoje su pokazivali  osmostranični relikvijar, stožasti sa svetačkim likovima (kopija u gipsu) iz 4. stoljeća te lik na pločici (metalni odljev) Marije orans. Nakon ovog programa uslijedila je misa koju je predvodio krčki biskup, Valter Župan. Na kraju svete mise, u procesiji sa biskupom i svećenicima, predstavnici pojedinih župa odnijeli su cvijet na grob biskupa Antuna Mahnića i tu se pomolili. Tu smo dobili biskupov blagoslov. Uz pjevanu himnu biskupu Mahniću završilo je misno slavlje.  Naša predstavnica koja je odnijela cvijet bila je Kristina Dabo, učenica 5.a razreda. Nakon mise na susjednom trgu Kamplin upriličen je zajednički ručak, razgledanje Krka i povratak kućama.

Tekst koji je čitala Marija Škunca (5.b r.)

Jedan naš mještanin kopao je 3. studenog 1971. ispred svoje kuće i naišao na tajno skriveni oltarni grob od kamenih i glinenih ploča u kome su nađeni relikvijari koji su se nalazili u već istrunuloj drvenoj kutiji. Jedan je osmostranični relikvijar, stožasti sa svetačkim likovima kojeg vam pokazuje naš Antonio, iz 4. stoljeća, a drugi je drvena škrinjica obložena mjedenim, brončanim pločama s reljefnim prikazima biblijskih motiva. Nađeni su još ulomci eliptičnog srebrnog relikvijara i ulomci razbijene staklene posude. Nađeno je mnogo ranokršćankih ostataka u Novalji, od bazilika, jedne s najvećom apsidom na području Hrvatske, pa dalje. Najstariji nalazi datiraju od kraja trećeg stoljeća, no nećemo sve nabrajati ali reći ćemo kako stručnjaci misle da je tu nekoć bilo biskupijsko središte.

Da se vratimo našem predmetu....

Onaj drugi spomenuti relikvijar, predmet izrađen radi njegovanja i čuvanja uspomene na nekog nama nepoznatog mučenika, iz 4. stoljeća, koji prikazuje deset prizora iz Starog i Novog zavjeta – jedan od njih je i ovaj lik na pločici koji predstavlja Majku Božju u stavu molitve – Maria orans. Prazne ruke podignute i okrenute prema nebu koje Bog može napuniti. Sa strane glave - natpis MA-RIA. I upravo je ovaj natpis ono posebno.

U katakombama i na sarkofazima često se mogu vidjeti žene i muškarci u ovom stavu molitve – orans, ali ovdje je taj orans imenovan – Marija. To bi prema tome bio najstariji lik gdje se izričito kaže da je to Marija. Neka vam to ne bude čudno jer su se prvih 4 stoljeća u Crkvi samo častili mučenici a kako Marija nije bila mučenica službeno se počela častiti nakon Efeškog koncila 431. godine.

Marija je Isusova i naša majka – prisutna je u najvažnijim trenucima našega spasenja – zato je ona suotkupiteljica. Prisutna je i u trenutku rađanja Crkve – Pedesetnici. U našem narodu je jako čašćena i važna. Toliko je važna da i ja nosim njeno ime.

Kao što ste mogli vidjeti i čuti – vjera je živa i prisutna u ovoj našoj biskupiji gotovo od samih početaka kršćanstva a to nije od jučer, niti od prekjučer nego odavna. Budimo ponosni na ono što imamo i baštinimo - nosimo to dalje u ovo naše vrijeme i ostavimo to novim naraštajima koji će doći. To je naša dužnost, čast i poslanje.

Ivanka Peranić, vjeroučiteljica