Uz Međunarodni dan bijelog štapa

Autor: Marina Kostanić Dabo, 10. 10. 2014.

Članovi Društva slijepih i slabovidnih Ličko-senjske županije posjetili našu školu.

U povodu Međunarodnog dana bijelog štapa koji se obilježava 15. listopada našu školu - učenike 4. razreda posjetili su članovi Društva slijepih i slabovidnih Ličko-senjske županije: Branko Čuić i Dalibor Dabo.

Barba Branko je učenicima govorio o mogućnostima uključivanja slijepih osoba u društvo te školovanju slijepih učenika.

Barba Dalibor im je pokazao predmete i pomagala koje koriste slijepe osobe: bijeli štap, sat koji govori, knjigu pisanu na brajici, elektroničku-kompjutersku bilježnicu, zvučnu knjigu te demonstrirao rad na računalu. Slijepe osobe rade na istim računalima kao i videće, ali su im za njihov rad potrebni dodatni programi: čitač ekrana i govorni program.

Ovo zanimljivo druženje završilo je pjesmom "Nima, nima do otoka Paga" koju je barba Dalibor reproducirao s još jednog svog pomagala PLEXTALK-a.

Učenici su pokazali veliko zanimanje za ovo predavanje te svojim pitanjima aktivno sudjelovali u njemu.