U kovačnici

Autor: Dejan Tauzer, 29. 1. 2009.

U sklopu nastave Tehničke kulture 7.a razred  s nastavnicom Medinom Bračković, pedagoginjom Editom Denona i knjižnjičarkom Marinom Kostanić Dabo, 23. siječnja 2009. posjetio je posljednju "kovačiju" u Novalji  majstora Josipa Tamaruta.

U Istarskoj ulici u Novalji nalazi se posljednja "kovačija" u Novalji i otoku Pagu. Majstor  Anton Tamarut nakon školovanja u Somboru (Vojvodina) vraća se u rodno mjesto i pokreće samostalan obrt najprije u iznajmljenom prostoru na Loži (Blasićeve kuće), a 1936. godine u prostoru koji smo mi posjetili. Danas svoje umirovljeničke dane u prostoru kovačnice ispunjava njegov sin Josip. Majstor Josip govorio nam je o povijesti obiteljske kovačnice, upoznao nas s alatima kojima se u radu koristi kovač: kovački mijeh, peć, nakovnji..., objasnio nam kako se palila vatra pomoću kovačkog mijeha. U kovačnici su se izrađivali gotovo svi alati za polje  (motike, grampi, škare, vile, rogulje, maćice, grablje, pumpe...), ribare (osti, sidra, kadene ...), zidare (lopate,klinovi, ...). Nezamisliv je bio život bez rada kovača pa ne čudi što su uživali veliki ugled u mjestu i što su u to vrijeme u Novalji  postojale još dvije kovačnice: Mata Šonje na Kekici (Poljski put) i Ćokova kovačija (vlasnik Joso Peranić kod Vele crikve).

Našim posjetom kovačnici barem smo nakratko otrgli zaboravu jedan vrijedan zanat i bolje upoznali baštinu svoga mjesta.