#Nasilje prestaje ovdje

Autor: Dejan Tauzer, 27. 2. 2019.

Danas smo obilježili  Dan ružičastih majica, u svijetu poznat kao Pink Shirt Day. Obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači, a ove godine to je 27. veljače.

Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima, odjenuli smo ružičaste majice i pokazali da razumijemo i prihvaćamo različitosti koje nas okružuju.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, nacionalni je program prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi u Kanadi. Na taj dan učenik je došao u školu u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od raka dojke i zbog toga je bio žrtva vršnjačkog nasilja. Inicijativom školskih kolega, na konstruktivan i inteligentan način, riješeno je sustavno zlostavljanje tog dječaka. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.