> Eko kutak
Eko kutak

Energija i ekologija

Autor: Unknown , 24. 12. 2016.

Kupujte proizvode izrađene od recikliranog materijala, jer izrada zahtjeva manje količine energije. npr, za izradu limenke od recikliranog materijala (aluminija) troši se 95% manje energije nego kada se za izradu iste limenke upotrebljava primarna sirovina!

Jeste li svjesni koliko je žarulja dnevno uključeno u vašem domu, bez potrebe? što je više moguće koristite dnevno svjetlo, i koristite svijetle, tanke zastore koji propuštaju dovoljnu količinu dnevnog svjetla u prostoriju, i zidove obojajte u svijetle boje...

Što znate o svjetlosnom zagađenju, o njegovom nepovoljnom utjecaju na okoliš, ekonomske gubitke, sigurnosne probleme, i negativne učinke po ljudsko zdravlje?

Izvore energije možemo podijeliti u dvije skupine: obnovljive izvore energije i neobnovljive izvore energije. neobnovljivi izbori energije se ne mogu ponovo proizvesti, a to su ugljen, nafta, prirodni plin i nuklearna energija. obnovljivi izvori energije su izvori energije koji se dobivaju iz prirode te se mogu obnavljati i neškodljivi su prema okolišu.

Obnovljivi izvori energije

• snaga vjetra
  • geotermalni izvori
  • snaga vode