Građanski odgoj

Jan Amos Komenski

Autor: Dejan Tauzer, 11. 2. 2016.

John Amos Comenius

Jan Amos Komenski, češki pedagog, znanstvenik, nastavnik, i pisac.

Bio je protestantski  biskup i jedan od pionira obrazovanja za sve.

Jan Amos Komenský je češki pedagog, rođen 1592. godine u Nivnicama, u Moravskoj.

Njegov rani obiteljski odgoj obilježen je time što je njegov otac Martin Komenský, po zanimanju mlinar, bio dio crkvene sekte Češka braća.

U dvanaestoj godini svoga života ostaje bez oba roditelja i dvije sestre, a sa šesnaest godina upisuje latinsku školu, koja ga je odvela na studij teologije u Herborn dvije godine kasnije.

Tijekom studija upoznao je njemačkog pedagoga Wolfganga Ratkea, čije su metode odgoja i obrazovanja bile zasnovane na filozofiji Francisa Bacona. Upravo od Ratkea preuzima Baconove ideje i prema njima oblikuje svoju zamisao odgoja i obrazovanja.

Nakon završetka studija, Komenský se vratio u Češku, a vodio je škole u Pšerovu i Fulneku te je postao svećenik vjerskog pokreta Češka braća. Zbog agresivne protu-protestantske politike cara Fridriha II. u Češkoj, pobjegao je u Poljsku, gdje je u Lešnu preuzeo upravu latinske škole.

Svoje glavno djelo "Velika didaktika" ili "Didactica magna" završio je 1632. godine u kojem je iznio svoju opću teoriju odgoja i obrazovanja, objasnio didaktičke principe i novu organizaciju stupnjeva školovanja. Kao nadopunu za "Veliku didaktiku", napisao je djelo "Informatorijum za materinsku školu" ili "Materinska škola" u kojem iznosi svoje ideje o ranom odgoju i kao takav postaje začetnikom predškolskog odgoja.

Komenský 1638. godine dobiva poziv Švedske vlade da dođe reorganizirati škole u Švedskoj prema svojim koncepcijama odgoja i obrazovanja te pripremiti udžbenike i metodiku jezične nastave.

Nakon povratka odlazi u Mađarsku, gdje je osnovao pansofijsku školu u Blatnom Potoku. Pansofija je bila svojevrsna enciklopedija cjelokupnog tadašnjeg znanja, koju je Komenský osmislio za napisati. U Engleskoj je boravio kako bi preuredio škole, ali nije uspio dovršiti posao do kraja zbog izbijanja građanskoga rata.

Jan Amos Komenský umro je 1670. godine u siromaštvu, ne znajući veličinu i snagu svoga utjecaja i reforme koju je napravio u školstvu i u pogledima na odgoj i obrazovanje svog vremena.

Izvor: Wikipedija