Novaljski baulić

Novaljski rubineti

Autor: Dejan Tauzer, 21. 3. 2014.

U planu rada OŠ A.G. Matoša Novalja za 2011./12. školsku godinu planirali smo učenički istraživački projekt „Novaljski rubineti“. Učenici su dobili zadatak da u svojim obiteljima provedu upitnik. Svi anketirani pojasnili su riječ rubinet (špina, slavina), a  samo je jedna anketirana osoba prepoznala podrijetlo riječi rubinet (tal. rubinetto – slavina, pipa).

Svi anketirani locirali su rubinete:

1.      U Dalmatinskoj ulici (na Mušićevoj kući);

2.      Na Plasi (na Sakrstanovoj kući, današnja trgovina Marko);

3.      Na staroj centrali (Ulica Petra Krešimira IV. tj. na mjestu malog Konzuma i turističkih agencija).

Većina anketiranih misli da rubineti datiraju od kasnih 40.-tih godina 20. St. Najstarije informantice (rođene oko 1923.) sjećaju se rubineta (kod Muhine kuće) u svom djetinjstvu kad su „s materon hodile po vodu“. Voda se nosila u ciglju ili kablu na glavi, pa su žene na glavu stavljale posvitak (sve anketirane osobe znale su objasniti kako se posvitak slagao od komada platna u krug).

Voditelj projekta: Edita Denona, pedagoginja