2011-03-17 13:10:00

Testovi i zadaci

Za sve one koji žele bolju ocjenu iz fizike...

Četiri laka koraka kako ispravno postaviti i riješiti (nerješive) zadatke iz fizike i astronomije, i o čemu treba voditi računa pri rješavanju zadataka!

 

1. ako vam se zadatak čini težak, nemoguć, ako nemate ideju, ne znate kako i kamo krenuti, ili ste totalno dekoncentrirani zbog toga što vas smeta buka ili štogod, nemojte odustati u samom početku!

Zadatak krenite rješavati tako da prvo pažljivo pročitate i (ako je moguće) napravite crtež ili skicu, bez obzira da li se to traži u zadatku ili ne. Crtajte, povlačite linije, označite polumjere, promjere, visine…

Zatim probajte postaviti zadatak. izvucite i ispišite sve podatke iz zadatka. obavezno nakon toga napišite i formulu koja bi vam mogla koristiti (za brzinu, gustoću, opseg, površinu i sl..).

Kad sve to iznesete na papir, do rješenja će biti vrlo jednostavno doći. uostalom i  postavljanje samog zadatka (podataka) i formula donosi bodove!

2. pri rješavanju zadataka treba osobito paziti na jedinice (metar, kilometar,  ili sekunda, sat, dan…)! Ne brkati i međusobno miješati jedinice istih veličina! Sve jedinice moraju biti usklađene kako bismo ih mogli uspoređivati, množiti, dijeliti.

Svaki put ako moramo preračunati jedinicu, trebamo to jasno i pokazati! Nemojte misliti da se nešto podrazumijeva. Sve treba biti vidljivo i stavljeno na papir.

3. ne zaboravite na kraju obavezno uz rješenje napisati jedinicu, ili preračunati u drugu jedinicu ako se to od vas izričito traži u zadatku.

Stoga, na kraju nemojte propustiti pročitati zadatak još jednom!

4. budući da ima dovoljno vremena, dobro bi bilo još jednom na kraju provjeriti i samo rješenje, te razmisliti ima li ono smisla. Npr. ako se traži brzina rakete, ne bi bilo dobro da vam rezultat bude 4 m/h – takvo rješenje predstavlja brzinu kornjače ili puža, a ne rakete.

 

formule i tablice

zadaci:


Osnovna škola A. G. Matoša Novalja