> O školi  > Povijest
Povijest

1843. godine osnovana je prva škola u Novalji, a vodio ju je svećenik Ignacij Murvar.  Zvala se je "PUČKA MUŽKA UČIONA" i imala je 52 učenika. U to vrijeme učitelji su bili svećenici, a prvi svjetovni učitelj zvao se Ubert Quien koji je u Novalju došao 1887.g.

1905. godine za vrijeme Austro-Ugarske vlasti škola je prvi put zatvorena i to zbog nedostatka školskog prostora.

6.10.1908.godine sagrađena je nova škola za potrebe 3 razredna odjeljenja, a nalazila se na prostoru gdje se danas nalazi zgrada gradske uprave. Valja napomenuti da se nastava održavala za vrijeme svih ratova koji su slijedili na ovim prostorima.

1955.godine po prvi put se uvodi osmogodišnja škola.

23.11.1973. škola je preseljena u današnju zgradu. Te godine u Novalju počinju dolaziti i djeca iz okolnih mjesta: Kolana, Mandri, Stare Novalje i sela Barbata.

1991. godine škola dobiva ime Antuna Gustava Matoša, a do tada je nosila ime Ive Lole Ribara.

Najveći broj učenika u našoj školi bio je godine 1970./1971. i to čak 589.

Školska 1957./58. godina: Proslava Dana dječje radosti

Učitelji nekad

Školska 1957./58. godina - Upravno vijeće škole

sjede: Nada Markovina, Mandica Špelić, Šime Špelić, Jovanka Škunca, Marija Vidušin;

stoje: Kazimir Dabo, Katica Vidas, Josip Srdanović, Branka Lovrečki-Dabo, Stjepan Majdak