Nagradni izlet u Nin i Zadar

Autor: Dejan Tauzer, 16. 11. 2010.

Najbolji učenici nižih razreda iz matične i područnih škola bili su 29. listopada  na nagradnom izletu u Ninu i Zadru.

Izlet u Nin i Zadar

Najbolji učenici od 1. do 4. razreda naše škole nagrađeni su izletom u Nin i Zadar. Iz mog 4. b to su bili: Sara Zubović, Mario Kustić i ja. Posljednjeg  petka listopada  krenuli smo s učiteljicom Melitom i ravnateljem iz Novalje autobusom prema jugu. U prepunom autobusu bilo je veselo. Prva postaja bio nam je grad Nin, stari hrvatski kraljevski grad, grad bogate povijesne i kulturne baštine. U Ninu smo najprije razgledali kip Grgura Ninskog kojeg je izradio hrvatski kipar Ivan Meštrović. U Hrvatskoj su tri takva kipa, jedan u Ninu, drugi u Spitu i treći u Varaždinu. Grgur Ninski je bio biskup koji se u vrijeme hrvatskih narodnih vladara borio za uvođenje staroslavenskog govora i glagoljice u crkveno bogoslužje. Palac na nozi kipa sav je izlizan jer legenda kaže da će se onome tko dodirne palac ispuniti želja na putu. I ja sam dodirnuo njegov palac i želja mi se već ispunila. Jednom ću vam otkriti o kojoj se to želji radilo. U blizini kipa Grgura Ninskog je crkva Sv. Križa poznata kao "najmanja katedrala na svijetu". Ona ima oblik grčkog jednokrakog križa i jako je zanimljiva za vidjeti. O Ninu su nam pričali ravnatelj i učiteljica Melita. Napustili smo Nin i krenuli put Zadra. U Zadar smo došli oko 10,30 sati. Iz busa smo otišli u Muzej antičkog stakla. Tamo smo vidjeli puno rimskog stakla. Neke od izloženih staklenih bočica služile su za parfeme, neke za vodu, a neke za suze. Na trećem katu muzeja vidjeli smo kako se radi staklo. Zagrije se na više od 1300 stupnjeva Celzijevih pa se onda malo hladi, zatim se vrti da ne padne i kroz cijev se puše da bi se dobio željeni oblik. To mi se posebno svidjelo. U muzeju ima zanimljivih suvenira, ali su uglavnom bili skupi za moj skromni džep. Zato sam kupio Lego kockice u Merkatoru u kojeg smo otišli poslije ručka u restoranu Riva. Nakon svega krnuli smo prema Novalji. Bio je ovo lijep izlet, dobra nagrada za dobro učenje. Trudit ću se tako da i sljedeće godine idem na izlet. Bilo bi dobro da idemo na Plitvice jer tamo još nisam bio.

Teo Domines Peter, 4.b