> Eko kutak
Eko kutak

Kolanjsko blato - blato Rogoza

Autor: Dejan Tauzer, 18. 1. 2023.

Zaštićen od 1988. godine
Površine 174.91 ha od čega je 172,21 ha u Zadarskoj županiji, općini Kolan.

Na hrvatskoj obali i otocima preostalo je još vrlo malo močvarnih staništa jer ih je većina isušena. Posve različito od bučnih voda rijeka, ove su vode naoko nepromjenjive u svojoj smirenosti. No ispod spokojne površine skriva se neizmjerno bogatstvo raznovrsnih životnih oblika, pravi švedski stol za brojne ptice selice koje na svom putovanju ovdje zastanu zbog hrane i odmora. U proljeće dok su okolne livade poplavljene, na njima se odmaraju i hrane razne čaplje, blistavi ibis, a naročito ćurlini za koje je ovo posebno važno područje. U tršćaku jezera gnijezde veliki trstenjak i trstenjak cvrkutić, svilorepa, čapljica voljak, kokošica, mali gnjurac, mlakuša, razne vrste ševa i mnoge druge. Ugroženi morski kulik, gnjezdarica paških solana ovdje je redoviti gost, a male čigre koje se gnijezde u blizini redovito dolijeću loviti ribice gambuzije.

Izvor: https://natura-jadera.com