Autor: Snježana Štefanić, 19. 3. 2011.

Sve, ali baš sve o natjecanjima...

Vremenik natjecanja - šk. god 2014./2015.:

Školsko natjecanje: 10. veljače 2015. (utorak)
Županijsko natjecanje: 25. ožujka 2015. (srijeda)
Državno natjecanje: od 4. do 7. svibnja 2015.

Pravila natjecanja:

1.Školsko natjecanje sastoji se od testova znanja (IVr – VIIIr) koji se pišu dva sata.

2.Županijsko natjecanje sastoji se od testova znanja koji se pišu 3 sata, nakon čega je izlaganje praktičnih radova. Praktični rad smiju raditi samo učenici iz iste kategorije, a najviše dva učenika isti rad. Na županijskom natjecanju učenik izlaže praktični rad. U periodu do državnog natjecanja praktičan rad smije se po potrebi dopunjavati.

3.Državno natjecanje sastoji se od obrane praktičnog rada. Učenik usmeno izlaže radnju do 20 minuta i treba obuhvatiti sve ključne momente rada koji su konkretni i argumentirani. Važno je da učenik svojim riječima odgovori na postavljena pitanja i da koristi znanja primjerena dobi i obrazovanju. Prilikom izlaganja učenik mora izvjesiti poster.

Osim toga, svi natjecatelji će izlagati svoje postere u dvorani škole u predviđenom terminu i moći će prezentirati svoje praktične radove zainteresiranim učenicima, mentorima i članovima povjerenstva.

Učenici mogu pripremiti power point prezentaciju koju će pokazati učenicima na svečanosti zatvaranja Državnog natjecanja ako njihov rad bude proglašen najboljim u generaciji. Prezentacija treba pokazati ključne i zanimljive momente same izrade praktičnog rada popraćene fotografijama, zatim probleme s kojima su se učenici sretali i kao su ih rješavali.

Ukupni uspjeh na Državnom natjecanju sastoji se od zbroja bodova:

25% bodova sa županijskog testa,

35% recenzija praktičnog rada,

35% usmenog izlaganja i razgovora s povjerenstvom i

5% sadržaj i izgled postera;

(ukupno 100 bodova).

upute za pisanje (praktičnog) rada iz astronomije

kako se izrađuju posteri

kratka uputstva o izradi i izlaganju praktičnih radova

sve o natjecanjima

olimpijade iz astronomije

prezentacije praktičnih radova nagrađenih učenika s državnog natjecanja 2011.

Zadaci s natjecanja:

školsko 2008. god