Kutak za učitelje

e-Dnevnik za nastavnike

Autor: Dejan Tauzer, 11. 1. 2023.

e-Dnevnik za nastavnike namijenjen je nastavnicima škola koje su uključene u e-Dnevnik sustav, a aplikaciji mogu pristupiti putem adrese e-dnevnik.skole.hr. Nastavnici za prijavu koriste AAI@EduHr korisnički račun koji dobivaju od administratora imenika svojih škola, uz obavezno korištenje tokena koji onemogućuje svaki neovlašteni pristup aplikaciji za nastavnike.

Nastavnicima i razrednicima e-Dnevnik pruža sadržajan pregled svih bitnih podataka za pojedinu funkciju. Razrednicima je omogućen pristup svim podacima učenika njihovih razreda, a predmetni nastavnici vide podatke isključivo za svoje predmete. Sve navedeno smanjuje mogućnost neovlaštena unosa, ali i krađu i namjerno ili nenamjerno uništavanje razredne knjige. Također, početkom školske godine e-Dnevnik povlači podatke učenika iz sustava e-Matica, a na kraju školske godine učenički podaci s ocjenama i izostancima se prebacuju natrag u e-Maticu, što smanjuje višestruki unos istih podataka.

Tokeni za e-Dnevnik

Fizičke tokene moguće je nabaviti od prodavatelja koji su s CARNET-om potpisali izjavu kojom se jamči odgovorno i primjereno upravljanje tokenima i pripadajućim tajnim ključevima te da je token testiran i da ispravno radi s e-Dnevnik sustavom.

Tokene možete naručiti od tvrtke HD-INFO koja je s CARNET-om potpisala izjavu i tokene ima u ponudi. HD-INFO možete kontaktirati putem e-adrese hdinfo@hdinfo.hr. Sve informacije o naručivanju tokena od navedene tvrtke dostupne su na web stranici https://hdinfo.hr/c100

CARNET mToken je aplikacija za generiranje jednokratnih lozinka potrebnih za određene CARNET-ove usluge.

mTokenom se može koristiti umjesto fizičkoga tokena, a prednosti su:

• veći stupanj sigurnosti
  • jednostavnije, intuitivnije i pristupačnije korištenje
  • besplatan je.

Posebna pozornost posvećena je sigurnosti aplikacije i zaštiti podataka:

• mToken nigdje ne pohranjuje tajni PIN korisnika
  • mToken nije moguće kopirati na drugi mobitel
  • mToken za generiranje jednokratne lozinke ne koristi internetsku vezu.